PROFILAKTYKA SZCZENIĄT (czyli o odrobaczaniach i szczepieniach)
„Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Ten znany od starożytności i przypisywany Hipokratesowi cytat, mówi że profilaktyka jest łatwiejszym i często tańszym rozwiązaniem, aniżeli usuwanie skutków niekorzystnych zdarzeń, którym nie udało się zapobiec. Zanim zdecydujemy się na zakup lub wzięcie szczeniaka musimy brać pod uwagę, że oprócz opieki, karmienia i wychodzenia na dwór, będzie on wymagał również wizyt u lekarza weterynarii, nie tylko wtedy kiedy zachoruje. Przed kupnem szczeniaka odwiedźmy lecznicę weterynaryjną, do której mamy zamiar chodzić i dowiedzmy się jakie są koszty szczepień i odrobaczania. Pozwoli nam to przygotować domowy budżet na pojawienie się nowego członka rodziny.

 

Trzy najważniejsze punkty profilaktyki szczeniąt:
1)odrobaczanie
2)szczepienie
3)ochrona przed pchłami i kleszczami

Ad. 1) ODROBACZANIA
„Odrobaczaj psa systematycznie i sprzątaj po nim – w ten sposób dbasz zarówno o jego, jak i o swoje zdrowie.”

Badania wykazują, że aż 80 procent nowo narodzonych szczeniąt jest zarażonych glistami, a w dużych miastach 70 procent alejek, skwerów i parków jest zanieczyszczone jajami glist. Dlatego tak ważne jest systematyczne odrobaczanie psa już od szczeniaka. Nie zapominajmy też odrobaczać dorosłe zwierzęta, które może nie przechodzą tak ciężko inwazji pasożytów ale są źródłem zarażenia dla innych zwierząt i ludzi. Dobrze jest też sprzątać odchody swoich pupili na dworze. Ograniczamy w ten sposób inwazję pasożytów oraz unikniemy kar w postaci grzywny lub mandatu, które może nam nałożyć straż miejska.

Szczeniaki, które są zarażone pasożytami wewnętrznymi mają wyraźnie powiększony brzuszek, wymiotują, są apatyczne, anemiczne, oddają luźny stolec, często z domieszką śluzu lub krwi. Ich sierść jest matowa, łamliwa, pokryta łupieżem. W skrajnych przypadkach, przy dużej liczbie pasożytów może dochodzić do niedrożności jelit, a nawet ich pęknięcie, co najczęściej kończy się śmiercią. Pamiętajmy o tym i zwróćmy uwagę na te objawy kupując psa. Sprawdźmy też czy ma on książeczkę zdrowia, w której powinny być wpisy dotyczące każdego odrobaczania.

Kalendarz odrobaczania psów:
I – 10-14. dzień życia
II – 4. tydzień
III – 6 . tydzień
IV – 3. miesiąc
Później do ukończenia przez psa 6. miesiąca co miesiąc, następnie co 3 miesiące. Psy dorosłe – profilaktycznie najlepiej raz na kwartał, a co najmniej 2 razy w roku

Ad. 2)SZCZEPIENIE
„Szczepiąc psa chronisz go przed chorobami zakaźnymi groźnymi dla jego zdrowia”
W Polsce istnieje obowiązek szczepienia psa przeciwko wściekliźnie powyżej trzeciego miesiąca życia. Jednak dla szczeniaka groźniejsze są choroby zakaźne takie jak nosówka, parwowiroza, kaszel kenelowy, choroba Rubartha, leptospiroza, koronawiroza. Zbyt wczesne szczepienie szczeniaka nie ma sensu, gdyż suka, karmiąc maluchy, przekazuje im przeciwciała matczyne, które mogą neutralizować działanie szczepionki. Dopiero w 6-7. tyg. życia psa poziom tych przeciwciał się obniża, a w 12-14. tyg zupełnie zanika. Dlatego pierwsze szczepienie wykonujemy w 6 tygodniu życia, a następne w 9. i 12.

Kalendarz szczepień szczeniaka:
I – 6 tydzień szczepimy przeciwko nosówce i parwowirozie
II – 9 tydzień przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, kaszlu kenelowemu ewentualnie jeżeli istnieje taka potrzeba przeciwko koronawirozie i leptospirozie.
III - 12 tydzień powtarzamy jak w 9. tygodniu
IV – 15-16 tydzień szczepienie przeciwko wściekliźnie
Co roku musimy szczepić psa przeciwko wściekliźnie. Warto wtedy też stosować szczepionkę skojarzoną przeciwko chorobom zakaźnym.

Istnieje jeszcze nowa donosowa szczepionka przeciwko chorobom górnych dróg oddechowych. Jest ona bezbolesna i chroni przez rok psy przed Bakterią Bordatella bronchiseptica i wirusem parainfluenzy. Pies musi mieć co najmniej 3 tyg i można go zaszczepić w każdym okresie osobno lub łącząc z innymi szczepionkami.

Dodatkowo jeżeli wcześniejsze szczepionki skojarzone nie zawierały komponentu koronawirusa możemy doszczepić psy dodatkową szczepionką. Można szczepić psy już w 6 tyg i powtarzać ją do 12 tyg. Jeżeli szczepimy powyżej 12 tyg życia powtarzamy ją jeszcze raz po upływie 2-4tyg.

Pamiętajmy że te szczepionki są w jednym zastrzyku i mimo że nasz pies zostanie zaszczepiony przeciwko 5 czy 6 chorobom otrzyma on tylko jeden zastrzyk.

Ad 3)OCHRONA PRZED PCHŁAMI I KLESZCZAMI
Pchły mogą występować u psów przez cały rok, najbardziej dokuczają im gdy jest ciepło i wilgotno. Kleszcze natomiast są aktywne od wczesnej wiosny do późnej jesieni, jednak przy coraz cieplejszym klimacie można się z nimi spotkać także w okresach zimowych, jeżeli temp. Wynosi pow. 4 st. C. Pchły mogą przenosić jaja jednego z najpowszechniej występujących tasiemców psów Dypilidium caninum. Ponadto ukąszenie nawet jednej pchły może doprowadzić do APZS czyli alergicznego pchlego zapalenia skóry. Kleszcze mogą przenosić wiele groźnych chorób m.in. babeszjozę, boreliozę, tasiemczyce lub wirusowe zapalenie opon mózgowych i mózgu.

Przed tymi uciążliwymi pasożytami zewnętrznymi można psa zabezpieczyć specjalną obrożą lub kropelkami wylewanymi bezpośrednio na skórę zwierzęcia. Najlepiej kupować te specyfiki u lekarza weterynarii, gdyż tylko tam znajdziemy środki zawierające substancję czynną i leczniczą zwalczającą te pasożyty. W supermarketach i sklepach zoologicznych znajdują się środki tylko odstraszające owady i nie są one tak skuteczne jak te zakupione w lecznicach. Pamiętajmy że środki te należy stosować systematycznie a nie tylko wtedy gdy pies już posiada pasożyty.

Podsumowując kupujmy szczeniaka najlepiej w wieku 6-7 tyg. Nigdy nie wcześniej. W wieku 7 tyg u psów rozpoczyna się okres socjalizacji z człowiekiem. Psiak w tym wieku przyzwyczaja się do obcowania z człowiekiem. Kupując psa nie kupujmy „kota w worku”. Upewnijmy się, że zwierzę jest wesołe, nie ma biegunki i posiada książeczkę zdrowia z wpisanymi odrobaczeniami i pierwszym szczepieniem. Przyjmujemy że jeżeli hodowca lub właściciel szczeniaka nie posiada dokumentu potwierdzającego szczepienie i odrobaczenie, to znaczy że zwierzę nie miało zastosowanego odpowiedniego programu profilaktycznego.

lek. wet. Agata Leraczyk

Prosimy o wsparcie